czwartek, 16 marca 2017

41. Komunikacja publiczna w Lizbonie

Doleciałam bez większych problemów, odebrałam bagaż i wyszłam przed budynek terminala przylotowego w Lizbonie. Komunikacja z lotniska w każdym obcym mieście to temat, na który można napisać bardzo grubą książkę, a największy jej rozdział będą stanowiły opisy taksówek. Ceny przejazdu z lotniska we wszystkich znanych nam miastach solidnie pomniejszają stan posiadania turystów niskobudżetowych Uważam jednak, że zwłaszcza po przylocie warto skorzystać z taksówki. Po długiej podróży, zmianie strefy czasowej i klimatu warto bezpiecznie dotrzeć do miejsca kwaterowania, nie narażając się na utratę gotówki czy dokumentów w zatłoczonych pojazdach komunikacji publicznej.Miałam zarezerwowany Hotel VIP, koszt jednej doby bez śniadań 45 usd. Do hotelu jechałam taksówką.
W Lizbonie taksówki kursujące po mieście nie są bardzo drogie, jednak lotniskowe potrafią spłukać kieszeń turysty. Niektóre przewodniki doradzają nabycie voucheru w informacji turystycznej położonej w sali przylotowej. Tymczasem pani z okienka zasugerowała, że tańszy będzie przejazd taksówką z taksometrem. Kurs miał kosztować 6 euro. Po około 20 minutach jazdy dowiedziałam się z podetkniętego pod nos cennika w języku portugalskim, że faktyczny koszt przejazdu wynosi 13,75 euro, przy czym mile widziane jest zaokrąglenie należności do 15 euro. Poniesione wydatki zachęciły  mnie do poznania transportu autobusowego.
aa2
Bilet na Aero Bus. Linia 91 Aerobus obsługuje połączenie między centrum miasta a lotniskiem. Bilet, który możemy kupić na pokładzie autobusu kosztuje 3 euro. Aerobus podjeżdża pod wejście terminalu lotniska. Więcej szczegółowych dany o komunikacji miejskiej w Lizbonie możemy znaleźć na stronach internetowych Carris.
aa2
                                     Przystanek linii 91
aa2
        Dostępne jest też w Lizbonie metro, do którego miłośników nie należę. Podana strona jest niestety tylko po portugalsku.
aa2
 Poza autobusem lotniskowym w Lizbonie warto przejechać się zabytkowym tramwajem, które przemieszczają się w obrębie starówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Złoty Dyplom Lekarza - rozdział 28: tytuł specjalisty European Society of Hypertension

Rozdział 28: Tytuł specjalisty European Society of Hypertension Podczas pobytu w Mediolanie dowiedziałam się o zamiarze nadawania lekar...