wtorek, 21 marca 2017

92. Stypendyści Rockefellera w polskiej medycynie

Internet ma moc uwodzicielską, której ulegają miliony ludzi na całym świecie. Uwiedzeniu temu ulega całe młode pokolenie, ale dla porządku dodajmy, że także niektórzy przedstawiciele starszego pokolenia, do których osobiście należę. Grzebiąc za materiałami do najnowszej książki Atrezja przełyku.100 pytań i odpowiedzi napotkałam informację, że profesor Wanda Poradowska, która jako jedna z pierwszych osób wykonała operację niedrożnego przełyku, była na stypendium Rockefellera. Pracowała w Boston Children's Hospital gdzie doskonaliła swój chirurgiczny kunszt. Poszukując bliższych danych o tym pobycie napotkałam w internecie link do archiwów Fundacji Rockefellera.
Stypendia fundacji były ustanowione w 1917 roku w następujących dziedzinach:

 International Health Division (IHD), Medical Sciences, Natural Sciences, Social Sciences and Humanities.

Kto jeszcze z medycznej profesury mógł szlifować swoje lekarskie umiejętności w Stanach Zjednoczonych? Okazuje się, że całkiem spora liczba mojej studenckiej profesury to stypendyści Rockefellera! Na stronach Archiwum Fundacji Rockefellera znajdujemy dane na ten temat.Ze znanej mi osobiście profesury znajduję kilkadziesiąt nazwisk - dyscypliny różne, kardiologia, neurologia, chirurgia. Nikt się ex tempore nie chwalił tymi pobytami... Po latach we wspomnieniach tu i ówdzie można było przeczytać, że profesor X lub Y edukował się w Stanach Zjednoczonych.
Ciekawe wyznanie na stronie Fundacji Rockefellera
cyt.
For the years 1945-46, an extensive file of Postwar Fellowships follows the regular fellowship file in the General Correspondence. While the character of Foundation support of these Fellows is unclear, the advisory function of Foundation officers in their selection and placement is amply documented here.
 
Żelazna kurtyna
Znane wszystkim określenie okazuje się nie miało uniwersalnego charakteru, bowiem nie  przed wszystkimi obywatelami Europy Środkowej i Wschodniej zatrzasnęła się żelazna kurtyna. 

Wspomnienia dlaczego była obfitość stypendiów
http://stara.arkonia.pl/index.php?strona=Teksty/gw2.htm

bo nazbierało się  pieniędzy od 1939 roku do 1948 roku, gdy nie wyjeżdżali lekarze z Polski...
Wyjeżdżali, zdobywali Alpy, Tatry...
http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil68/gazeta/numery/n2008/n200809/n20080909 

Wszyscy stypendyści w owych latach podróżowali na paszporty służbowe, które otrzymywano z Ministerstwa Zdrowia. 

Dysponentem stypendiów był w Ministerstwie Zdrowia departament nauki. W latach 1950 -1960 dyrektorem departamentu nauki był prof. Ksawery Rowiński, późniejszy kierownik Zakładu Radiologii Pediatrycznej w szpitalu przy ulicy Litewskiej w Warszawie i profesor AM.
Jak dowiaduję się aby otrzymać taki paszport trzeba było załączyć 12 trudnych do zdobycia załączników. Jednym z nich było zaproszenie na wyjazd, wystawiane zwykle przez zagraniczną instytucję.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

13. Dziadkowie bez Granic w Madrycie, 2010

Madryt, jako przystanek na trasie Warszawa - Madryt - Algier 1. Na lotnisku 2.Sklep nieopodal naszego hotelu 3.Kolor czerwony ...